top of page

מה אני לומדת משיעורי התפירה

כל יום רביעי, לאחרונה, אני מקבלת שיעורי תפירה מגנית פינטו, זמרת ויוצרת נפלאה שהיא גם תופרת ומעצבת בחסד עליון. הכניסה לתחום יצירה יחסית חדש עבורי- התפירה, ממלאת אותי בתובנות חשובות על כל תהליכי היצירה והעבודה שלי. כאן לשתף אתכם בתובנות האלה. | מאת: שיר אלוני | 18.12.21בימי רביעי זה היום שלי לעצמי, ואחד הדברים שאני עושה כדי ממש להתפנק, זה שיעור התפירה אצל גנית פינטו. פינה קטנה של השבוע שבה אני לומדת תחביב פשוט בשביל הכיף ולא כי זה קשור לעבודה שלי בשדה או למוזיקה שלי. נכון שיום אחד זה יכול אולי להפוך גם למשהו מקצועי אבל לפחות כרגע זה נטו בשביל הנשמה, בשביל הילדה הקטנה שחלמה להיות מעצבת אופנה, אי שם כששודרה הסדרה "היפים והאמיצים" בשנות ה-90. הנה כמה תובנות שאני לומדת מהדרך, שרלוונטיות גם ליצירה באופן כללי:

1. הסוד לתפירה מוצלחת הוא איטיות שיא וסבלנות. אם ממהרים מדי, בהכרח יש סיכון שהתפר לא ייצא מדויק, שמשהו יידפק בדרך ולא ייצא טוב. גם אם הדוושה היא מתחת לרגל ואנחנו טיפוסים שנוטים למהר, למתוח וללחוץ חזק, דווקא זה תחום שאם אנחנו ממהרים ובמתח מיותר- זה רע. צריכים להיות מאוד סבלניים, לנשום עמוק, לעשות כל כמה רגעים עצירות כדי לוודא שאנחנו מדויקים. אני מגלה כמה זה נכון לעוד המון תחומי יצירה שלי, שפשוט עד היום עבדתי בהם מהר בניסיון להספיק יותר. 2. תשומת לב מלאה ונוכחות הם הכרחיים. אי אפשר לצפות לתוצאות טובות אם לא מתרכזים באופן מלא במה שעושים בתפירה, וזה אפילו מסוכן במידת מה (עלולים להידקר, להיתפר, להרוס את הבד, לבזבז זמן על טעויות, להיחתך, לחטוף כוויה מהמגהץ...) לא כדאי למקבל דברים כשאנחנו בתוך תהליך היצירה. לתת תשומת לב ונוכחות מלאה ברגע.

3. אין דרך לדעת לתפור בלי להתאמן המון וללמוד לעומק אפילו אם אנחנו מהטיפוס שמספיקים לנו פעם או פעמיים לראות משהו כדי ללמוד, עדיין אין דרך לעקוף את הלמידה הארוכה והסיזיפית לעתים, אין דרך להיות פתאום תופרי עלית עצמאיים בלי שמתנסים ומנסים שוב ושוב ושוב. במקרה של תפירה זה יכול לקחת גם עשור. חזרה וצבירת ניסיון עצמאיים, שלא ליד המורה, הם קריטיים לפיתוח הכלי עד להצלחה. הלמידה העמוקה קורה רק כשמנסים לבד.

4. הכנת השטח להצלחה היא חלק קריטי ממנו. השקעה בחוטים, בבדים, במכונה, קרש גיהוץ ומגהץ, בכל מה שצריך כדי שתהיה לי הפינה לתפירה בבית, גם אם עדיין לא הצלחתי לתפור לבד במכונה שלי בבית- אני כבר בלפחות 50% מהדרך להצלחה ברגע שדאגתי שיהיו לי כל הדברים שאני צריכה בבית. וגם- כשהבית יותר מסודר ונקי, יותר קל לגשת לדברים ולהתחיל לעבוד. האם הסביבה שלכם מוכנה, נעימה ומאפשרת למה שאתם רוצים ללמוד ולהתאמן בו? 5. יש גבול למה שאפשר ללמוד מיוטיוב- אמנם יש המון ידע ודברים מצוינים, אבל הכי טוב, ממש הכי טוב, ללמוד פיזית אצל מורה שידריך/ תדריך אותך באופן אישי, בתשומת לב אליך ולמה שנחוץ לך, במיוחד בתחום ידע שאין לך מושג אפילו ראשוני בו. מורה יכול לעשות לך סדר ולכוון אותך בנקודות שיכולות להיות מבלבלות ומתעתעות ממש אם מנסים ללמוד לבד באופן עצמאי. גנית מורה מעולה וגם אם יש מורות פחות יקרות לתפירה, אני יודעת שאצלה אני מקבלת לימוד איכותי וברמה גבוהה. אז שווה להשקיע במורים טובים ואיכותיים או לפחות להיות במסגרת שתאפשר לך את הסביבה המעודדת והנכונה ליצירה שלך.


2 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page