top of page

לפנות מקום להשראה

אם גם אתם כמוני, אנשים שנוטים לאסוף לעצמם המון דברים- חפצים, משימות, פרויקטים, עד שאתם מגיעים למצב שאתם מותשים מכדי ליצור, זה הזמן לעצור ולפנות מקום להשראה. מאיפה מתחילים? איך עושים את זה? הכל כאן בכתבה מאת שיר אלוני.


1. עצם זה ששמתם לב למצב שלכם- זו התחלה טובה. הרבה פעמים בחיים אנחנו כבר מתרגלים למיקום של חפצים, הרגלים ודברים שפשוט נוטים להתקבע לנו כמו השקית הזו שתקועה בפינה של החדר כאבן שאין לה הופכין ולא ידוע מה יש בה. המוח שלנו מתייחס לכל פרט קטן שעובר מולו גם אם אנחנו לכאורה "לא רואים אותם", המוח כן רואה, מה שמייצר בסופו של דבר עייפות ומועקה. מאותה הסיבה, חשוב לשים לב מדי פעם לסביבה שלכם, לעשות סדר וניקיון ואין יותר טוב מלהרגיל את עצמכם להתחיל את היום בכמה מטלות קטנות של סדר וניקיון שיעשו לכם, ובכן, שולחן נקי להתחיל אתו את היום. רוצים לראות מצב קיצוני ממש של אי סדר וחוסר תשומת לב למה שקורה בבית שלכם (מצב נפשי שנקרא אגרנות)? קבלו:


2. לקבל באהבה שלא תצליחו לטפל בהכל בבת אחת בלי עזרה- אז או שאתם מקבלים עזרה ופותרים את הדברים יותר מהר, או שאתם מחלקים את הבית או את הדברים שצריכים סדר, לקבוצות שקל יותר להתמודד איתן. למשל, להחליט שהיום אני סוף סוף עוברת על הרשימה האינסופית של טיפים לקידום מוזיקה ששמרתי לי בקובץ המשימות, מוחקת קבצים מיותרים שהשתלטו על הדסקטופ, מתרכזת רק במטבח כדי לסדר אותו ולנקות כמו שצריך... תחושת ההישגיות של ההצלחה עם חלק קטן מהדברים יכולה להכניס אותנו לשוונג ולרצות לעשות עוד. יותר מזה, התחושה שפתאום באמת יש לכם יותר אוויר, יותר פנאי והרבה פחות לחץ, זו תחושה מעולה.


3. ללמוד לקבל החלטות ובמיוחד את ההחלטה האמיצה מתי נכון לשחרר דברים מהחיים שלכם שהגיע הזמן להיפרד מהם- אחד הדברים שגורמים לעומס זה חוסר היכולת להחליט החלטה חותכת- זה נשאר או לא, האם באמת אני אצטרך את זה, למה אני בכלל שומרת את זה...? יש דברים שמאוד ברור למה הם נשארים אבל יש את הקטע הזה שאנחנו שומרים דברים "למקרה שנצטרך" או כפילויות של חפצים שאנחנו אפילו בראשון לא משתמשים באמת... הבנתי השבוע עד כמה אני נוטה לאגור לעצמי רעיונות לפרויקטים והפקות, שאני לא מצליחה להגיע אליהם, רק מתוך החרדה הפנימית שאני חייבת לעשות את זה מתישהו ושאני אשכח. ככה הרבה משימות הצטברו לי ואפילו כפילויות של כמה פעמים שרשמתי לעצמי לעשות את אותה המשימה בדיוק. אז מה זה אומר? שכנראה קשה לי לעשות את זה, שאני מתקשה להגיע למשימה כנראה מסיבה טובה, שאני צריכה עזרה. או להחליט שדי, אני משחררת את עצמי מהדבר הזה. תחושת ההקלה של פשוט למחוק את זה- מדהימה. גם- לסמוך על עצמי שכשאני באמת אצטרך את הדבר הזה, יהיה לי. זה יצוץ. שלא לדבר על חפצים או ציודים שאנחנו לא צריכים ואולי חברים, משפחה או שכנים צריכים. למה לא לאפשר למישהו אחר את הדבר הזה שאנחנו לא ממש צריכים עכשיו? 4. לארגן בצורה נוחה ויעילה יותר את מה שכן יש לכם- אחרי שניקינו את החצר שלנו השבוע סוף סוף מהמון בקבוקים שהצטברו ליד מכונת הכביסה של מרככים וכאלה שנשארו ריקים, גיליתי להפתעתי שאחד הבקבוקים לא ריק בכלל, ושסתם קנינו מרכך חדש מיותר. קורה לכם גם? אז מעבר לחיסכון הכלכלי, גם סדר וארגון נכון יותר של החפצים יעזור לכם לראות יותר בקלות, מה יש ומה אין, לשים קרוב ונגיש יותר אליכם את הדברים שאתם צריכים כל הזמן ולשים רחוק יותר את הדברים שפחות. קחו בחשבון גם את הדרך שאתם נעים בחלל ביום יום, איך הכי נוח לכם לעבוד עם הרהיטים, החפצים השונים? גם ברמה של משימות ופרויקטים- מה דרך הניהול העצמי שהכי פחות עושה לכם כאב ראש? הבנתי למשל שפריסה של משימות ופרויקטים על גבי גיליון שלם של אקסל, לא נעים לי ועוד יותר יוצר תחושה של עומס ולכן עדיף ממש שהכל ירוכז בעמודה אחת, כשהדברים הכי קריטיים לביצוע הם למעלה ומה שפחות, למטה.


5. למנוע את העומס הבא- אחרי כל הסדר, הניקיון ושינוי הדרמטי, מה עם המשך החיים? יש מי שמכירים את עצמם כמוני ויודעים שגם הסדר הכי מושלם הוא לא לנצח והרבה פעמים נשנה ונחדד עוד יותר את התהליכים האישיים שלנו. לפחות בהקשר של עומס, שווה להבין לעומק את הרגעים שגורמים לכם לחזור על הטעויות שיוצרות עומס: מקום שהוא לא מספיק מאורגן שגורם לכם לא למצוא משהו ואז אתם קונים חדש, לקבל החלטה כמו שאני מנסה עכשיו- שאני לא כותבת לעצמי שום פרויקט חדש, שום משימה חדשה, עד שלא סיימתי את הפרויקטים שיש לי, או לפחות- ביצעתי כבר מספיק דברים מהרשימה כדי שתהיה לי האפשרות והזכות להוסיף דברים חדשים. זהו, כתבתי המון, מוזמנים לכתוב לי מה אתם חושבים, איפה זה פוגש אתכם והכי מוזמנים להתייעץ אתי לגבי הדברים שאתם ממש חייבים לעשות בהם סדר. ליצור אתי קשר זה כאן


8 צפיות0 תגובות

Comentarios

Obtuvo 0 de 5 estrellas.
Aún no hay calificaciones

Agrega una calificación
bottom of page