top of page

איך סדר במחשב משנה את החיים

נמאס לכם לחפש שעה איזה קובץ במחשב שהייתם יכולים למצוא בשניה? קשה לכם עם הבלאגן והעומס מול העיניים? הכונן והנשמה כבר צועקים הצילו? קבלו את המדריך שיעשה לכם סדר במחשב | מאת: שיר אלוני | 7.10.21


רוב האנשים היוצרים שנתקלתי בהם בחיים, יש להם מחשב שהעיניים מתפזלות כשרואים אותו: שולחן עבודה מבולגן ועמוס קבצים, לפעמים גם קבצים כבדים שמקשים על המחשב לעבוד וכבדים בנשמה. תיקיות מלאות בתמונות עם שמות של מספרים, בדרך גם עם מיליון כפילויות. קבצי שמע שאתה לא זוכר מה הקלטת ומתי ולמה. כשהם מנסים למצוא את הסריקה שהם כבר עשו פעם לתעודת הזהות שלהם, יוצאת להם הנשמה לחפש את זה במחשב כי אין להם תיקיית "מסמכים אישיים חשובים". אז הם סורקים שוב, יוצרים עוד קובץ וגם אותו מאבדים עד לפעם הבאה. נשמע מוכר? כמו שאתם יודעים אני חסידה גדולה של סדר וארגון בחיים באופן כללי. אני מאמינה שכשהכל מסודר, נקי, מאורגן טוב- יש מקום פנוי למוזה להגיע. אמנם יש דבר כזה גם בלגן יצירתי ויוצרים שהבלאגן דווקא עושה להם יופי של מוזה, אבל לטובת מי שעומס מול העיניים מעיק להם ודווקא יעשה להם טוב שהם לא צריכים שעה לחפש קובץ שאפשר היה למצוא בפחות מדקה- כתבתי את הפעולות שעשיתי לקראת סדר מופתי שאני סופר גאה בו. תנו לעצמכם כמה ימים לפרויקט הזה, תעשו אותו בשלבים קטנים. ככה יהיה קל יותר. מקווה שזה יעזור ובהצלחה!

1. לעשות תכנון של התיקיות החדשות שהייתי רוצה שיהיו לי מעכשיו. בלי לגעת במחשב, רק עם דף ועט- לשרטט את התרשים של איזו תיקייה מובילה למה. קודם כל- לחשוב על היעילות של הכובד של הקבצים והגודל של הכוננים- אתם רוצים לאחסן קבצי וידיאו כבדים בכונן שישבו מספיק מקום בשביל המון מהם. קבצי אודיו ביחד, וקבצים קלים כמו מסמכים ותמונות בכוננים קטנים. למשל- תרצו שתחת "מוזיקה" תופיע תיקיית "בהפקה עכשיו". שתחת "תמונות" תהיה תיקיית "תמונות יח"צ עדכניות". וכן הלאה. השאיפה היא להגיע למצב ששולחן העבודה שלכם ריק לגמרי, למעט קיצורי דרך לתיקיות שאתם רוצים להגיע אליהן במהירות (קיצורי דרך לא שוקלים כמעט כלום וזה מקל פלאים על עבודת המחשב). דוגמא קטנה איך זה אצלי:

תיקייה ראשיתרמה 1 מתחתרמה 2 מתחתרמה 3 מתחתהשולחן שליכספיםחשבוניותלפי חודשים חוזיםלקוחות/ ספקים ביטוחפוליסה, ביטוח לאומי

2. לבנות את התיקיות והרמות השונות במחשב, בלי להכניס לשם עדיין את התוכן. רק שיהיה מוכן. 3. לפתוח במקביל על המסך את התיקייה החדשה ואת המחשב כמו שהוא עכשיו. זה נראה מפחיד בהתחלה, אני יודעת. אחר כך זה כיף. (בתמונה- סדר למתקדמים: אני פותחת במקביל על המסך כמה תיקיות למיין ביניהן)4. להתחיל לסדר ולמיין.

עכשיו כשהכל מול העיניים, אנחנו עוברים תיקייה- תיקייה ואפילו קובץ קובץ, מהמחשב הישן להעביר לחדש בצורה מסודרת, למיין ולהיות בטוחים- האם אני באמת צריכה את זה הלאה להמשך חיי?

היו מסמכים ישנים מאוד של תביעה משפטית שכבר מזמן לא רלוונטית לחיי. האם אני צריכה את האנרגיות האלה עדיין אתי? לא. אז הקובץ נמחק. אותו דבר לגבי קליפים ישנים ומעפנים שאין שום חן בצפייה חוזרת בהם, הקלטות גרועות שאין מה לעשות איתן, תמונות כפולות וכו'.


5. מתחילים להרגיש את השינוי?

ככל שתיפטרו מהבלאגן וייווצר סדר יקרו כמה תופעות:

א. אתם תראו שהרבה יותר קל לכם וזורם לעבוד עם המחשב

ב. המחשב רץ ועובד חלק יותר

ג. קל לכם למצוא דברים ולאכסן נכון

ד. קל לכם בלב אחרי שמחקתם ימבה שיט מיותר שאתם לא צריכים יותר

ה. עולים המון רעיונות חדשים

ו. אתם תשימו לב שיותר הזדמנויות מקצועיות מגיעות אליכם, יותר לקוחות, יותר קהל, כשאנרגיה שלכם יותר פנויה מכל הג'אנק הזה זה מפנה מקום גם בנשמה לקראת דברים יותר טובים בחיים.


כך הלאה, לכו ותארגנו את כל הפינות של החיים, מוכנה להישבע שזה עובד מדהים.

אל תגידו "אין לי זמן"- אין לכם זמן כי אתם מבזבזים אותו על לחפש קבצים שהיה אמור להיות קל למצוא אותם.


4 צפיות0 תגובות

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page