top of page

איך לתקשר עם התקשורת- טיפים ליח"צ

עודכן: 29 במאי 2023

יש לכם יצירה חדשה, פעילות מעניינת שממש בא לכם לספר עליה לכל העולם, מטרה חשובה שאתם נלחמים בשבילה, חדשות חשובות לספר ואתם ממש רוצים להגיע לתקשורת, כאחת הדרכים האפשרויות להגיע ליותר חשיפה ויחס למה שאתם עושים. אז כאן בכתבה הזו אשתף אתכם כמה טיפים מהניסיון שצברתי גם מהצד של להיות מוזיקאית וגם מהצד של להיות כתבת ושדרנית עצמאית/ מאת: שיר אלוני, מוזיקאית ויועצת ליוצרים בתחילת דרכםאמנם יש מי שכבר מזמן הספידו את התקשורת - כלומר, כל מה שלא נמצא ברשתות החברתיות- כאמצעי פרסום שסופם קרוב, אבל זה כבר שנים ככה ונראה שדווקא ההפך הולך ומתברר כנכון- בעידן שבו לכל אדם ולכל דבר יש כמה ערוצי רשת חברתית, קשה מאוד לקבל בולטות כלשהי בתוך ים התוכן, זמן הקשב של אנשים הולך ומצטמצם וגם- הסבלנות לתוכן המהיר נשחקת בערך כמו מה שנרגיש אם נוכל כמויות בלתי מוגבלות של שוקולד. בסופו של דבר נרצה מים, לחזור למשהו אולי מעט טבעי יותר, כזה שפחות דורש מסכים וקצת יותר העמקה. מהסיבה הזו, חשיפת החדשות שלכם לעיתונות הכתובה, לרדיו, לבלוגים ואתרי חדשות, ללוחות המודעות ולעולם הפיזי- היא דבר שכדאי להשקיע בו. סיבה נוספת, היא החשיפה הגדולה יותר לקהל כשמדובר בערוצי תקשורת גדולים וידועים, או עם קהל יעד מאוד ברור שממש בא לכם להגיע אליו. וגם, כדאי לרענן מדי פעם את התפריט של הפוסטים שאתם מעלים לרשתות החברתיות עם צילום של אייטם או לינק לכתבה שעשו עליכם, זה מראה ששמעו עליכם בעולם! אז איך עושים את זה? איך מתקשרים עם התקשורת, אם אין לך קשרים אישיים והכרות עם מישהו מהם? הנה 5 טיפים: 1. לזכור שכולנו בני אדם: כולם, בלי יוצא מהכלל, גם האנשים שאנחנו הכי מעריצים או הכי פוחדים לפנות אליהם, הם בני אדם. אז לא להתרגש יותר מדי, לא לעשות מאף אחד אלוהים אבל גם לעולם לא לזלזל ותמיד לחשוב איך אתם הייתם מרגישים אם היו פונים אליכם באופן לא נעים, לא מנומס או מציק. מהצד השני של זה- כמה הרבה יותר נעים לנו לשמוע שהאדם שפונה אלינו אוהב את מה שאנחנו עושים, באמת מקשיב, עוקב ומתעניין. שבאמת איכפת לה וירגש אותה על אמת, שהיא אצלנו בתכנית. שהיא באמת כל כך תתלהב מזה ותשתף את זה עם המון אנשים. כי גם שדרנים ועיתונאיות שמחים לדעת שתהיה עוד תפוצה ליצירה שלהם- הכתבה והתכנית- בזכות ההתלהבות הזו. אבל תהיו כנים ואותנטיים בזה, אנחנו כבר מנוסים ומריחים מרחוק מתי זה בכאילו.

2. לבנות טבלת אנשי קשר מסודרת ולעבוד איתה כל הזמן: לבנות עמודות עם הכותרות האלה: שם מלא, גוף התקשורת (לדוגמא, גלגל"צ), טלפון, מייל, אתר, עמוד פייסבוק, תאריך של מתי פניתם אליהם לאחרונה ומה הייתה התגובה האחרונה שקיבלתם מהבנאדם הזה. להתחיל למלא את המידע- מגוגל, מהעמודים הרשמיים מפייסבוק, מהאתרים. יש גם אתר מומלץ מאוד "הלזריה" שבו יש כבר המון מאגרי מידע בחינם- גם של מגזינים, גם של מקומות להופעות ועוד דברים שימושיים ליוצרים. אי אפשר לעשות העתק הדבק משם אבל חשוב ואפילו עדיף, להעתיק רק מה שבאמת באמת רלוונטי לכם וליצירה שלכם. אתם לא יודעים מה המייל ולא מצאתם בגוגל? אתם מפחדים לשלוח בטעות משהו לא מדויק? מותר ולגיטימי לגמרי לשאול אישית את מי שפונים אליהם, איך הם מעדיפים שישלחו להם את החומר. אל תציקו אם לא עונים לכם, לפנות במייל הכי טוב, אפשר גם במסנג'ר, עדיף לא להתקשר או לשלוח ווטספ למי שאתם לא מכירים אישית. לפנות בשעות וימים הגיוניים של ימי עבודה ולא בלילה או שבתות וחגים.

שימו לב לפרט חשוב- האם הגוף הזה עדיין פעיל? קורה שגוף תקשורת כמו נגיד תכנית רדיו, הייתה אבל הסתיימה, הגוף נסגר, האתר סיים את פעילותו. איך מבררים את זה ולא שולחים סתם מייל מטריד? בודקים בעמוד או באתר מתי היה הפרסום האחרון שם. אם הפוסט האחרון היה ב-2015 כנראה שזהו, כבר אין מישהו בבית.

3. לבנות את הקומוניקט וחומרי השיווק שלכם מראש ולשלוח אותם בצורה מסודרת באותו המייל- קומוניקט זו מילה לועזית שמשמעותה "הודעה לתקשורת"- עמוד A4 אחד בלבד שבו יש את כל המידע שהבנאדם המקבל צריך לדעת ולקבל על החדשות שלכם. הנושא של כתיבת קומוניקט דורש כתבה שלמה בפני עצמו אבל בגדול ובקיצור- אתם צריכים שבעמוד האחד הזה יהיה כל המידע שהייתם רוצים שיתפרסם, כמה שיותר מעניין עשיר וכתוב כבר כמו כתבה- ככה זה יותר טוב. כדאי שזה יענה על חמשת המ"מים- מה החדשות (מה קורה? למשל, יוצא לי סינגל חדש, "רדיו"), מתי? (11.11), מקום-איפה (לינקים לספוטיפיי, יוטיוב וכו', קליפ וכן הלאה), מי? מי אתם, מה עשיתם עד היום, מה מיוחד דווקא בכם (אני שיר אלוני), מדוע- למה אתם עושים את זה? יש סיבה מיוחדת לחדשות האלה? משהו מיוחד שמניע אתכם וכדאי שהקהל ידע? (לסינגל יש מסר של לשדר אהבה לעולם וזה משהו שחשוב לי להעביר בתקופה הזו). קומוניקט+החומרים הרלוונטיים (סינגל/ קליפ/ לינקים)+תמונת יח"צ מקצועית+ קרדיט למי שצילמ/ה. 4. ככל שתקלו על הרדיו/ העיתון עם החומרים שאתם שולחים, ככה יגבר הסיכוי שיכתבו עליכם או ישדרו אתכם. תכינו להם קבצים נכונים והגיוניים למדיה. אל תשלחו קליפ לרדיו אלא אם ביקשו מכם (תחנות רדיו אינטרנטיות דווקא יכול להיות להן סבבה לינק ליוטיוב). עדיף לשלוח אודיו לרדיו באיכות גבוהה. לרדיו פחות רלוונטי תמונות או קליפים כי זה מדיום של האזנה. לעיתון מודפס אין דרך לשים לינקים שלכם, הם במיוחד צריכים תמונות מעולות שמגרות את העיניים כי הם מדיום ויזואלי. אין ממש טעם לשלוח לטלוויזיה תמונות או קליפ מילים משעמם, עדיף בהרבה ומתקבל- קליפ וידיאו איכותי. מה מקשה על הגוף המשדר? כשלא בודקים את הלינקים לפני ששולחים שהם באמת עובדים ותקינים. לשלוח wetransfer כשברור שבתוך 7 ימים יש מצב שהשדרן לא יספיק להתפנות מכל עיסוקיו ולטפל בחומר שלכם. כשלא שולחים תמונות מקצועיות ואיכותיות שיכולות להיות מודפסות. כששולחים תמונות בלי קרדיט למי שצילמ/ה וחייבים ללכת לחפש עכשיו מי צילמ/ה (אם לא ידוע והתמונה אושרה לפרסום לעתים נסתפק בלכתוב יח"צ אבל זה עלול להיות בעייתי אם פתאום יצוץ או תצוץ הצלמ/ת שירצו פיצוי או יתבעו את העיתון על שימוש ללא אישור בתמונה. תחסכו לנו את זה). 5. לדעת טוב מאוד למי אתם פונים ולמה. עוד אכתוב לכם לעומק בהמשך על הנושא הזה, אבל כטיפ כללי ביותר- כדאי שתהיו ברורים לעצמכם- מי אתם, מה הז'אנרים שלכם, לאיזה קהל יעד אתם רוצים להגיע (אין דבר כזה "לכולם"- סביר להניח שיש אנשים בעולם שפחות סביר שיגיעו להופעה שלכם)- ככל שזה ברור, ככה יותר ברור למי כדאי לפנות בתקשורת- מי משדרים את הסגנון שלכם? את מי זה יכול לעניין ממש? בהצלחה! בתמונה: הסינגל החדש שלי שאני עכשיו שולחת עליו מיילים ליח"צ... רוצים ייעוץ אישי איך להתקדם עם היצירות שלכם ביח"צ? דברו אתי!

77 צפיות0 תגובות

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page