top of page

איך אפשר לקדם את היצירה מתוך חשיבה עסקית נכונה?

אחד המחסומים המחשבתיים הגדולים של יוצרים, בכל התחומים, זו המחשבה שיצירה חייבת להיות רוקנ'רול- סלע שמתגלגל ויהיה מה שיהיה- בכל הרמות. מילא אם זה היה רק ברמה האמנותית שבאמת כדאי הרבה פעמים להיות בזרימה הזו, אבל כשזה מתחיל לגעת גם בחשיבה העסקית שלנו, זה הופך להיות טריקי. אז איך כן נכון לנהל ולקדם את היצירה שלך? מתי כדאי לעבוד עם מנהל או משקיע? איך בכלל כדאי לגשת אליהם? מתי עדיף להיות 100% עצמאיים? כל זאת ועוד בכתבה | מאת: שיר אלוני 29.12.20


אחד האתוסים הגדולים של הרוקנ'רול זה האמן שפשוט נוסע ממקום למקום, מישהו מנהל בשבילו את סיבוב ההופעות והאמן עצמו יוצר וזז בתוך התכנית הגדולה שמוכתבת. אבל המציאות עבור רוב היוצרים, במיוחד בימינו, היא שאנחנו לפחות בתחילת הדרך וגם הרבה אחרי זה, מתחילים מלהיות המנהלים האישיים של עצמנו, מקסימום מוצאים חבר מוכשר שמאמין בנו עד אינסוף ומוכן להיות זה שמקדם אותנו.

ועוד פיסת מציאות, די כואבת- היא שרבים מהיוצרים שכן זכו לקבל חוזה ניהול או חוזה מול חברת תקליטים, גילו שהם משועבדים לחוזה שלא משאיר להם שום רווח אישי מהעבודה ושכל דבר שהם מוציאים במסגרת הפעילות שלהם זה חוב שהם צריכים להחזיר למנהלים שהשקיעו. ולא חסרים הסיפורים על מנהלים אישיים או רואי חשבון שניצלו את התמימות העסקית של היוצרים כדי להעלים להם כספים או להחתים אותם על חוזים דרקוניים.

לא לחינם יצא למגזר העוסקים היצירתיים השם של מעופפים- אנחנו כאלה, בשביל היצירתיות שלנו, אנחנו לא ממש עם הרגליים על הקרקע תמיד. בגלל זה במיוחד למגזר שלנו יש את החלום שמישהו ינהל בשבילנו הכל וידאג לנו. מעין אבא ואימא שישימו לב שהכל שם באדמה עובד כמו שצריך. שאנחנו נוכל להמשיך לרחף. לשמחתי, הדור הנוכחי של יוצרים ובמיוחד המוזיקאים- כבר לא לוקחים כל חוזה שמוצע להם עם כוכבים בעיניים, לומדים לדאוג לעצמם מהבחינה העצמאית, אבל החלום הישן נושן להיות מוחתמים על חוזה שיהיה מי שישקיע ביצירה שלנו ויעזור- לא הלך לשום מקום. הנה כמה טיפים מרכזיים לנושא ניהול היצירה שלכם: 1. גם כשנדמה לכם שהכוכבים הגדולים נותנים למנהלים שלהם שליטה מלאה- אתם תהיו חכמים מספיק להבין שעליכם להיות תמיד בשליטה על הניהול שלכם, תמיד לדעת איך לעשות את זה קודם כל בשביל עצמכם, ורק הרבה יותר מאוחר בדרך- אחרי שבניתם יחסי אמון רציניים עם המנהל שלכם, לשחרר את השליטה אבל גם אז לא לגמרי כי אתם חייבים להיות בבקרה על איכות העבודה שלהם ולוודא שהכל באמת עובד לטובתכם. זה כמו להיות בעלים של חנות, שאתם שוכרים מישהו שינהל אותה עבורכם, אבל אם לא תבדקו אותו ותעקבו שהוא עובד טוב, הוא עלול לפעול לא נכון, במקרה הטוב. 2. בהתחלה כדאי להיות עצמאיים וללמוד לעשות בעצמכם את כל מה שצריך- קודם כל כי בתחילת הדרך אין לכם שום סיבה לקחת מנהל אישי, אלא אם כן כבר איכשהו התפרסמתם כל כך שאין לכם דרך לעבד את כל המשימות שיש לעשות, לבד. שזה קורה לרוב לזן כוכבי הריאליטי וילדי הפלא. כדי שתהיה לכם מספיק הבנה בדברים שלגביהם אתם תהיו בבקרה על העבודה של המנהלים שלכם. כדי שתוכלו להחליט בעצמכם מתי אתם חייבים שמישהו אחר יעזור לכם מתוך המומחיות המקצועית שלו ומתי אתם יכולים לבד- ולחסוך המון כסף ככה.

3. בימינו, משקיעים ומנהלים אישיים מעדיפים ללכת על הצלחות כמה שיותר בטוחות- כיום נדירים המקרים של מנהלים אישיים שמוכנים להמר על תופעות יצירתיות ייחודיות כמו להקת הסקס פיסטולז שאותם ניהל מלקולם מקלרן. הם רוצים להרגיש שההשקעה שלהם תניב להם רווח, או לכל הפחות להרגיש שהם יוצרים מוצר מצליח שיוכלו להתגאות בניהול שלו. הם לוקחים סיכון כלכלי ניכר מצדם, בלי הרבה בטוחות שהאמן שהם משקיעים בו באמת יהיה ההצלחה הכלכלית. אבל- ככל שאתם באים יותר חזקים למו"מ מולם- כלומר, כבר עם קהל בנוי ומוכח, כבר עם עבודת שטח שנעשתה, עם תהליך בניית מותג נכון שנותן להם את התחושה שההימור כאן יותר בטוח, ככה יש לכם יותר כוח: א. לדרוש ולקבל תנאי חוזה טובים יותר. ב. לסנן ולהחליט את מי אתם רוצים כמנהלים. ג. להיות עם מספיק בטחון עצמי לדעת שאתם יכולים להמשיך גם לבד- והמנהלים שייכנסו אתכם לחוזה יכולים באמת רק להרוויח מזה שהם ישקיעו בכם. אתם מצדכם תוכלו להשתמש בהשקעה כדי לחזק את כל מה שאתם עושים כבר עכשיו ולמנף את זה לרמה עוד יותר גבוהה. במו"מ שכזה- למנהל משקיע צריך להיות ברור המודל הכלכלי, איך הוא ירוויח מלהשקיע בך ותוך כמה זמן תוחזר ההשקעה. אמנים שכבר יש להם קהל יציב משל עצמם ומוכרים במידת מה, וגם יש להם כבר הכנסות מוכחות, יש להם יותר כוח במו"מ מאמנים בתחילת הדרך שאין להם שום דבר. אבל גם אז, ההשקעה מהצד שלך בזמן יצירה, עבודה, תמלוגים וכו'- צריכה להילקח בחשבון לא פחות מההשקעה של המשקיע. מה שבטוח- לוודא שהכל מסוכם בחוזה ולהתייעץ עם עורך דין. לא לוותר על זה. 4. לא לקשור את העגלה לפני הסוסים- בכל מקרה, לפני שאנחנו בכלל רצים לחשוב על ניהול כן או לא, חשוב להבין שבתחילת הדרך והבנייה הראשונית של עצמכם כיוצרים וכמותג, חשוב להשקיע בשלבי הבנייה הראשונים, ליצור לעצמכם תשתית עצמאית יציבה- שאתם מספיק בטוחים במה שאתם יוצרים ובאיכות שלכם, שיש לכם מנגנון תקשורת עם הקהל פעיל ועובד היטב, שצברתם מספיק זמן טיסה עם היצירה שלכם בסיבובי הופעות והקלטות או יציאה לדרך עבור כל סוג יצירה- מספיק כדי להיות מוכנים לאדם שירים אתכם עוד יותר גבוה. 5. כשכבר אין מקום במוח לכל המשימות- כשאתם מרגישים שאתם לחלוטין עסק יצירתי עצמאי אבל נמאס לכם להיות ה- one man show שעושים הכל DIY עם תוצאות בהתאם, זה השלב הנכון להתחיל לחפש אנשי מקצוע בתשלום שיעזרו לכם לבצע את המשימות- וגם אז לא חייבים לקחת מנהל אישי. אתם עדיין המנהלים של עצמכם אבל לוקחים לעצמכם עובדים/פרילנסרים שעוזרים עם השיווק, ההפצה, היח"צ, הבוקינג וכו'.

לטיפים נוספים ולתהליך ליווי אישי שיעזור לכם בכל השלבים- להבין איפה אתם על המפה ומה כדאי לעשות עכשיו- דברו אתי.

3 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page